Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

9. Zagospodarowanie kwatery na Nowym Cmentarzu w Słupsku i budowa pomnika Dzieci Utraconych
Stanisław Frankiewicz

Lokalizacja
Działka 1/9, Obręb 7, ul. Zachodnia, Słupsk

Koszt zadania
130 000,00 zł

Opis zadania
Zadanie dotyczy budowy pomnika nagrobnego dla dzieci zmarłych przedwcześnie - pomnik Dzieci Utraconych. W ramach zadania ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania kwatery na Nowym Cmentarzu w Słupsku. Projekt powinien obejmować pomnik nagrobny z rzeźbiarskimi formami przestrzennymi i zagospodarowaniem całej kwatery, przy czym konstrukcja pomnika powinna umożliwiać wielokrotnego składania w nim urn z prochami ( dwa razy w roku). Wybranemu przez komisję konkursową artyście zostanie powierzone wykonanie projektu. W kwaterze znajduje się grobowiec murowany z bloczków o grubości 12 cm. Głębokość grobowca wynosi 130 cm, szerokość 130 cm i długość 250 cm.
Uzasadnienie
W kwietniu 2014 roku Rada Miasta przyjęła Uchwałę nr LIII/702/14 w sprawie zasad sprawienia pogrzebu przez Miasto Słupsk dotyczącą m. in. pochówku dzieci martwo urodzonych. Zgodnie z nią doczesne szczątki zmarłych dzieci ( niezależnie od czasu trwania ciąży ), których rodzice nie odebrali ze szpitala, będą chowane dwa razy w roku. W marcu 2015 roku w wyznaczonej kwaterze na Nowym Cmentarzu odbył się pierwszy pochówek urny z prochami Dzieci Utraconych. Gdy umiera dziecko rodzina przeżywa żałobę czując jednocześnie, że to dzieci zgodnie z porządkiem natury powinny żegnać odchodzących w późnej starości rodziców, a nie odwrotnie. Kiedy jednak umiera dziecko nienarodzone, często staje się to tematem tabu. Rodzice w samotności przeżywający swoją tragedię nie wiedzą o tym, że mają prawo pochować dziecko. Naszymi działaniami pragniemy docierać do świadomości całego słupskiego społeczeństwa z prawdą, że dzieci w łonie matki mają prawo do godnego pochówku na cmentarzu, nawet, jeśli umierają przed narodzeniem. Duża część rodziców, będąc w szoku po przebytej traumie utraty dziecka, nie odbiera jego szczątków ze szpitala. Pragniemy, aby każde dziecko zmarłe przedwcześnie zostało godnie pochowane na cmentarzu. Rodzice będą wiedzieli, gdzie znajduje się grób ich zmarłego przedwcześnie dziecka. Pragniemy, aby pomnik Dzieci Utraconych miał także wymiar symboliczny, dla tych rodziców, którym nie było dane pochować własnego dziecka.
Kosztorys
Częsci składowe zadania Koszt
Organizacja konkursu na projekt, wykonanie wybranego projektu, montaż elementów projektu, zagospodarowanie otoczenie kostka kamienna, zieleń 130 000,00 zł
130 000,00 zł