Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

25. Oświetlenie solarne w Parku rekreacyjno-wypoczynkowo – sportowym przy ul. Konarskiego
KAMILA KAZIMIERCZYK

Lokalizacja Okręg 2
Teren zlokalizowany przy ul. Konarskiego w Słupsku OSIEDLE BATOREGO dz. nr 631/4 obręb 7

Koszt zadania
147 015,00 zł

Opis zadania
Projekt zadania obejmuje realizację oświetlenia w parku rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowym przy ul. Konarskiego w Słupsku. Inwestycja zakłada ustawienie 27 lamp solarnych LED na danym terenie. Lampy solarne będą gromadziły energię w celu oświetlania parku po zmroku. Lampy przewidziane do montażu powinny być odpowiednio wysokie celem uniknięcia ewentualnych kradzieży czy przypadków zniszczenia sprzętu. Obecnie w parku nie ma oświetlenia, nie są też poprowadzone (przygotowane) kable do ewentualnego przyłączenia oświetlenia elektrycznego. Zakładając wysokość lamp 6 metrów, słup stalowy o wysokości 5 metrów, kąt świecenia lampy 60 centymetrów, zakres świecenia w polu koła szacuje się na 3 metry. Na podstawie danych ustalono ilość lamp w parku – 27 sztuk. Koszt jednej lampy szacuję na 4950,00 PLN Brutto. Ponadto montaż lamp wynosi około 10% wartości lampy. Zastosowane lampy powinny mieć następujące właściwości: strumień świetlny minimum 1650 lm Czas pracy lampy od 8 do 14 godzin czas autonomii do 4 dni moc paneli -2x 100W typ akumulatora żelowy pojemność akumulatora 100Ah Sposób włączania zmierzchowy.
Uzasadnienie
W roku 2013 po raz pierwszy przeprowadzono Pilotażowy Budżet Obywatelski Miasta Słupska. Jedną z trzech inwestycji przewidzianą do realizacji został projekt budowy parku rekreacyno-wypoczynkowo-sportowego przy ul. Konarskiego. Na zadanie zagłosowała największa liczba Słupszczan, projekt uzyskał 908 ważnych głosów. Projekt zrealizowano w 2014 roku, jednak nie jest on pełny względem tego czego spodziewali się mieszkańcy po prowadzonych wcześniej konsultacjach. Zabrakło m.in. oświetlenia w parku, w trakcie prac w roku 2014 nie zostało również przewidziane doprowadzenie elektryki, które umożliwiłoby zamontowanie lamp. Rozwiązaniem jest montaż lamp działających na energię słoneczną. Będzie to również rozwiązanie proekologiczne i nowoczesne, a w dłuższej perspektywie tańsze niż lampy elektryczne. Nie będzie też potrzeby rozkopywania parku ponieważ do działania lamp nie są potrzebne żadne kable. Panele w dzień magazynują energię, która następnie jest wykorzystywana w nocy do oświetlenia parku. Specjalne ledowe żarówki zużywają mniej energii. Również zimą gdy słońca jest mniej panele słoneczne potrafią magazynować energię, dlatego w okresie miesięcy zimowych lampy także będą działać. Park znajduje się na drodze do przedszkola, obok znajdują się Orliki sportowe. Korzysta z niego wiele osób, dzieci, rodzin. W ramach zajęć realizowanych z Budżetu Obywatelskiego na rok 2015 na Orlikach odbywają się zajęcia z piłki nożnej oraz zajęcia twórcze. Park i orliki stały się centrum osiedla. W obrębie Batorego znajdują się zabudowania komunalne i socjalne, bloki oraz domy wielorodzinne. Dzięki realizacji inwestycji budowy parku oraz zajęć miękkich realizowanych na tym terenie nastąpiła integracja mieszkańców. Ważne by miejsce było dobrze oświetlone i bezpieczne. Inwestycja w lampy solarne zapewnia długą żywotność źródeł światła, niskie koszty utrzymania, wysoką wydajność i energooszczędność. Ze względu na to, że park jest już ukończony ważna jest także prosta instalacja lamp bez zbędnej ingerencji (nie ma odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na korzystanie z energii elektrycznej). Ponadto lampy są również przyjazne środowisku.
Kosztorys
Częsci składowe zadania Koszt
1. Lampy solarne LED - 27 sztuk z montażem 147 015,00 zł
147 015,00 zł