Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

4. Pumptrack – Słupsk miastem dla rowerów
Kamil Młynarkiewicz

Lokalizacja
Działka 442/11 obręb 13 Działka 442/5 obręb 13 Działka 440/1 obręb 13 Działka 441 obręb 13 Działka 462/6 obręb 13 Działka 461/18 obręb 13 Działka 288/1 obręb 12 Park Kultury i Wypoczynku, Słupsk

Koszt zadania
199 998,00 zł

Opis zadania
Projekt zakłada budowę zapętlonego asfaltowego toru rowerowego typu Pumptrack o długości około 150 m.b. zajmującego około 700 m2. Tor będzie się składać z dwóch połączonych ze sobą równoległych pętli. Pumptack będzie zbudowany z serii odpowiednio rozmieszczonych muld oraz wyprofilowanych zakrętów z bandami. Na terenie Pumptracku będą się znajdować miejsca do siedzenia dla rodziców lub osób które chcą odpocząć po wysiłku. Dla rowerów są przewidziane stojaki rowerowe. Plac nie będzie ogrodzony.
Uzasadnienie
Celem zadania jest urozmaicenie rowerowej mapy Słupska o element dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych uprawiających sporty rowerowe. Trening na takim torze polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych ruchów góra-dół ( tzw. pompowania ), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyśpieszania bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w zakręty bez zwalniania. Wyrabia ważne nawyki rowerowe oraz umiejętność wybierania płynnych linii przejazdu. Korzyści dla dzieci i młodzieży to możliwość nauki dzieci jazdy na rowerze w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu pieszego. Zaszczepienie w nich aktywnego spędzania czasu wraz z rodziną w spokojnym miejscu z dala od ruchliwych ulic. Każdy kto będzie szukał mocniejszych wrażeń będzie mógł się wyszaleć na Pumptracku a nie na ruchliwych ulicach czy chodnikach. Dla amatorów lub profesjonalnych zawodników to możliwość treningu oraz podniesienie swoich umiejętności jazdy na rowerze, co przekłada się na osiągane wyniki w sportach rowerowych. Praktycznie każdy będzie mógł korzystać z Pumptracka. Dzieci będą się na nim świetnie bawić, początkujący powoli przejeżdżać tor, a wprawni rowerzyści rywalizować między sobą. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i rowerów górskich. Mimo że Pumptrack jest torem rowerowym, to dzięki asfaltowej nawierzchni, nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystali z niego użytkownicy hulajnóg, deskorolek czy rolek.
Kosztorys
Częsci składowe zadania Koszt
1. Opracowanie dokumentacji projektowej 35 670,00 zł
2. Wykonanie robót budowlanych 164 328,00 zł
199 998,00 zł