Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

38. Polsko – portugalskie senioralne spotkanie dobrych sąsiadów
Kazimiera Lachowska

Lokalizacja
Śródmieście, Osiedle Akademickie, Osiedle Braci Gierymskich, Osiedle Słowiańska

Koszt zadania
19 277,00 zł

Opis zadania
Podczas wizyty portugalskich seniorów planuje się: 1. Prezentację słupskiej publiczności dwu spektakli teatralnych w wykonaniu seniorów z Cartaxo oraz seniorów ze Słupska. Spektakl portugalski będzie tłumaczony na j. polski. 2. Wykład o tematyce dotyczącej warunków życia w "sąsiedzkich" krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem warunków życia osób w wieku zaawansowanym. Opieka zdrowotna i socjalna. Wzory rodzinne. Podobieństwa i różnice. 3. Co mówi historia dawna o kontaktach polsko-portugalskich i co mówi historia współczesna o kontaktach Słupska z Portugalią. Wspomnienia i fakty. 4. Wspólny i ogólno-miejski marsz Nordic Walking seniorów z obu miast poprowadzony na terenach Parku Południowego. 5. Kuchnia polska i kuchnia portugalska - prezentacja kulinarna dla osób starszych i ciągle aktywnych. 6.Wyprawa do Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi", z przewodnikiem, celem zapoznania uczestników z walorami botanicznymi i zoologicznymi Parku, realizowanymi w ramach programu Natura 2000. 7. Spotkanie oficjalne z przedstawicielami władz miasta Słupsk i Cartaxo na terenie Ratusza.
Uzasadnienie
Podstawowym celem postawionego zadania jest kontynuacja w zmienionej, zróżnicowanej formie, przyjacielskich spotkań pomiędzy mieszkańcami - seniorami, miasta portugalskiego Cartaxo, położonego w dalszych okolicach stolicy Portugalii, z którym w latach poprzednich miasto Słupsk utrzymywało relacje oficjalne i kulturalne. Realizacja projektu pozwoli na dokonanie wymiany poglądów co do różnic i podobieństw warunków życia w obu "sąsiedzkich" krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem tego co dotyczy osób w wieku zaawansowanym. Wiedza o różnicach i podobieństwach będzie niezbędna do sformułowania wniosków co do udziału osób starszych w tworzeniu lokalnej polityki społecznej. Element zdrowotny i kulturalny zadania pozwoli na integrację uczestników wokół wspólnego celu, jakim jest efektywny udział w różnych gremiach społecznych, ku obustronnej korzyści i szczególnie potrzebnej w procesie europejskiej integracji. Nabór do zespołu teatralnego będzie otwarty. W grupie przygotowującej spektakle wystąpią seniorzy ze Słupska i Cartaxo... Spektakle dostępne będą wszystkim mieszkańcom Słupska. Informacje o terminach spotkań przekazywane zostaną za pośrednictwem mediów oraz w zaproszeniach bezpośrednich /znajomi, rodzina, sąsiedzi /.
Kosztorys
Częsci składowe zadania Koszt
1. Noclegi / 17 osób x 9 dni x 34 zł/doba / 5 202,00 zł
2. Wyżywienie / 17 osób x 9 dni x 75 zł/osobodzień / 11 475,00 zł
3. Koszt transportu 2 x 1300 2 600,00 zł
19 277,00 zł